مطالب و آموزش‌ها

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حساب کاربری

سلامت روان و ذهن، تنها مسیر رسیدن به آرامش

سلامت روان

سلامت روان به چه معناست؟

هنگامی که از سلامت روان و سلامت روح صحبت می کنیم، منظور ما به طور عمده استفاده از توانایی های ذهنی انسان ها برای مقابله با مشکلات فکری است.

کنترل استرس، غلبه بر چالش های روزانه زندگی، کنترل احساسات منفی نسبت به دیگران، کنترل مشکلات درونی نظیر تنبلی یا اضطراب از جمله مثال هایی هستند که روح و روان ما باید راه حل هایی برای رفع یا کاهش تاثیر منفی آنها در زندگی ما پیدا کند.

در واقع میزان سلامت روان شما نشان می دهد که تا چه اندازه در حل و فصل مشکلات درون فردی، ناملایمات مربوط به ارتباطات اجتماعی و حتی چالش های احساسی و روحی خود موفق هستید و تا چه اندازه می توانید تاثیرات این عوامل بر زندگی خود را کنترل کنید.

ویژگی های افرادی که سلامت روانی بالایی دارند

احساس رضایت و خوشنودی از زندگی اولین صفتی است که در سبک زندگی این افراد مشاهده می گردد. شاید شما هم نسبت به یکی از دوستان و بستگان خود این پرسش را داشته باشید که چگونه می تواند با وجود گرفتاری های بسیاری که در زندگی اش وجود دارد، شاد و سرزنده باشد.

سلامت روان

پاسخ این پرسش کاملا واضح و روشن است. این افراد می دانند که به دنیا نیامده اند تا غصه بخورند و غمگین باشند. می دانند که مشکلات و ناملایمات برای همه کس و در همه نقاط دنیا وجود دارد و تنها چیزی که انسان ها را متمایز می کند، شیوه برخورد با آنهاست.

همچنین سلامت روان را می توان در تعادل بین کار، تفریح و استراحت، داشتن هدف در زندگی، عزت نفس، احترام متقابل، میل به پیشرفت و داشتن روابط اجتماعی سالم جست و جو کرد.

ارتقای سطح سلامت ذهن

اولین گام برای رسیدن به سلامت روان این است که عوامل اصلی مشکلات خود را بشناسید.

اگر استرس و اضطراب دارید، باید بدانید که ریشه این مشکل کجاست. اگر سردردهای مزمن، دمی شما را آسوده نمی گذارد، شاید مجبور باشید محیط زندگی خود را از شهرهای بزرگ و آلوده تغییر دهید.

حتی اگر در روابط اجتماعی خود دچار مشکلاتی می شوید، به احتمال قوی انسان های مناسبی را برای ایجاد رابطه صمیمی و دوستانه انتخاب نکرده اید.

صرف نظر از نوع مشکل، باید تلاش کنید و بهترین راه حل را برای حل آن بیابید. با گذار از این مرحله، نهایت سعی خود را بکنید تا نسبت به باقی مسائل زندگی واقع بین و حتی بی تفاوت باشید.

پیشنهاد آگاهتر:  ضمیر ناخودآگاه و افکار و حواس پنجگانه ما چه ارتباطی با هم دارند؟

اگر امکان حل یک مسئله به دست شما وجود ندارد، پس غصه خوردن و ناراحت کردن خودتان برای این مسئله هم کار عاقلانه ای نخواهد بود. پس شاید بهتر باشد بی تفاوت باشید و از سایر جنبه های زندگی لذت ببرید.

ارتباط سلامت جسم و سلامت روان

در هر مکانی و در هر شرایطی که هستید، ورزش کردن را فراموش نکنید. اگر هزینه بالای عضویت در باشگاه های ورزشی بهانه شما برای ورزش نکردن است، به یاد بیاورید که بزرگ ترین قهرمانان ورزشی در جهان، در روستاهای دور افتاده به دنیا آمده اند و در ابتدای کار هیچ امکاناتی نداشتند.

سلامت روان

پس برای کسی که قرار نیست ورزش قهرمانی انجام دهد، این مسئله بسیار کم رنگ تر خواهد بود.

تنها کافی است دست از تنبلی بردارید و محیطی مناسب مانند پارک، باشگاه، استخر و سالن های ورزشی مختلف را در نزدیکی محل زندگیتان پیدا کنید.

بدون تردید سلامت جسم تاثیر مستقیمی در سلامت روان انسان ها دارد و فعالیت جسمی، بیش از هر چیزی، تاثیرات مثبت در زندگی شما باقی می گذارد.

ایجاد عادت های مثبت

کارها و عادت های مثبت سبب می گردند که احساس خوبی نسبت به خود به دست بیاورید. داشتن حس مقبولیت شخصی نسبت به خود می تواند به افزایش سلامت روان افراد نیز کمک کند.

علاوه بر ورزش و تحرک جسمانی، عادت های مثبت دیگری نظیر مطالعه، مدیتیشن، سفر و حتی دید و بازدید اعضای فامیل و بستگان را در برنامه زندگی خود قرار دهید.


بیشتر بخوانید:

جذب دیگران در اولین برخورد تنها با رعایت ۳ نکته کلی

پرورش خلاقیت و استعداد، محرک اصلی در زندگی

مراقبت از گیاهان آپارتمانی با ۳ کار بسیار ساده


اجازه بدهید که این امور، قسمت اعظم زندگی شما را تشکیل دهند و حس مثبتی را به کلیه بخش های زندگیتان منتقل کنند.

در نهایت خواهید دید که چگونه در عرض مدتی کوتاه زندگیتان متحول می گردد و سلامت روان و ذهنتان افزایش می یابد.

 

دانلود کتاب کسب و کار همین است!

کتاب کسب و کار همین است!

نگاهی ساده به اجزای کلیدی یک کسب و کار

 

 

نویسنده: ژان بقوسیان
فرمت کتاب: رقعی در ۱۱۲ صفحه
فرمت صوت: MP3 دانلودی
انتشارات: کلید آموزش
نوبت چاپ: اول
شابک: ۵-۵۴۱-۲۷۴-۶۰۰-۹۷۸
قیمت: ۲۹ تا ۵۹ هزار تومان

 
تحریریه آگاهتر
ما اینجاییم تا همراه با شما خوانندگان عزیز مطالعه کنیم و بیشتر بیاموزیم. هدف تیم تحریریه آگاهتر این است که مطالب با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که معتقدیم هرچه آگاهتر، توانمندتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *