مطالب و آموزش‌ها

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حساب کاربری

پرورش خلاقیت و استعداد، محرک اصلی در زندگی

پرورش خلاقیت

پرورش خلاقیت در زندگی فردی

آیا تا به حال فکر کرده اید که تا چه اندازه انسان خلاق و با استعدادی هستید و آیا نیاز دارید که راهی برای پرورش خلاقیت و نوآوری در وجود خود پیدا کنید؟

بدیهی است که خلاقیت در زندگی انسان ها عامل اصلی پیشرفت و بهبود زندگی آنها بوده است. از اختراع چرخ و ابزار ساده گرفته تا اختراع برق و پیشرف روزانه تکنولوژی در دنیای امروز، همه و همه از خلاقیت انسان ها نشات گرفته و برای راحت تر شدن زندگی پدیدار شده اند.

تمامی آرزوهای ما برای تحقق نیاز به خلاقیت ما دارند. پس خلاقیت از نیازهای ما به وجود می آید و در نهایت برای تحقق همین نیازها و آرزوها به کار گرفته می شود.

پرورش خلاقیت و رشد کودکان

اگر فرزندی دارید و سعی در رشد صحیح شخصیت وی دارید قطعا می دانید که پرورش خلاقیت یکی از فاکتورهای اساسی رشد شخصیتی کودکان و نوجوانان محسوب می گردد.

اما این بدین معنی نیست که پرورش استعداد و خلاقیت تنها مختص کودکان است و با ورود به دوران میانسالی و بزرگسالی این امکان از افراد سلب می گردد.

بدون شک تمام افراد با به کارگیری تکنیک های مخصوصی می توانند خلاقیت ذهنی خود را بیشتر کنند.

خلاقیت یعنی تولید افکار نو.

آیا من شخص خلاقی هستم؟

اگر می توانید افکاری نو تولید کنید، راه های جدیدی برای حل مشکلات بیابید و مسائل مختلف را با به کارگیری ابتکار عمل خود حل و فصل کنید، می توانید ادعا کنید که انسان خلاقی هستید.

پرورش خلاقیت

رابرت اسپین، از نظریه پردازان بزرگ در عرصه روانشناسی می گوید:

نتیجه تمام تحقیقات و بررسی های من تا به امروز این نکته را به من ثابت کرده است که تمامی انسان ها از قوه خلاقیت برخوردار هستند و استثنایی وجود ندارد.

همچنین ادیسون، مخترع برق، که اغلب ما داستان زندگی او را از کودکی و مدرسه تا لحظه اختراع برق می دانیم، معتقد است که:

خلاقیت یعنی ۱ درصد الهام و ۹۹ درصد عرق ریختن.

این نظرات انسان های بزرگ همگی می خواهند به ما بگویند که برای پرورش خلاقیت و شکوفا کردن استعدادهای پیدا و پنهان وجود خود باید زحمت بکشیم.

باید با پشتکار و ایمان به خود برای رسیدن به هدف غایی تلاش کنید و افکاری از قبیل نداشتن خلاقیت، نداشتن استعداد، نخبه بودن دیگران و عدم توانایی شما برای پیشرفت را برای همیشه دور بریزید.

موانع پرورش خلاقیت

نمی توانیم انکار کنیم که وقوع برخی اتفاقات و باور ادعاهای غلط و تصورات نادرست، در بسیاری از موارد مانند سدی بر سر راه پرورش خلاقیت آنها قرار می گیرند.

پیشنهاد آگاهتر:  خوراکی های مناسب هوای آلوده را بشناسید

موانع درونی

برخی از این عوامل، از درون ذهن انسان نشات می گیرند و به موانع درونی معروف هستند.

عدم اعتماد به نفس، ناامیدی و دلسردی، محافظه کاری، کمرویی و سایر عادت های بد و نکوهیده که در وجود خود شخص وجود دارند می توانند جلوی پیشرفت و شکوفایی استعدادهای آنها را بگیرند.

حتی صفاتی نظیر مغرور بودن و خودخواهی کاذب نیز مانعی درونی در برابر پرورش خلاقیت به حساب می آیند.

موانع بیرونی

از طرفی بخش دیگری از این عوامل به دنیای پیرامون ما مربوط می شوند که تحت عنوان موانع بیرونی از آنها یاد می کنیم.

برای مثال، تبعیض و فرق گذاشتن میان فرزندان یکی از موانع پرورش خلاقیت در کودکان است. همچنین انتظارات و توقعات بیجای والدین و تاکید بیش از حد آنها بر پیشرفت تحصیلی سبب دلسردی کودکان و نوجوانان نسبت به پیشرفت می گردد و نتیجه عکس حاصل می گردد.

همین موارد در محیط مدرسه نیز بر رفتار فرزندان و باور آنها نسبت به خود تاثیر می گذارد و اگر این تفکر در ذهن آنها نهادینه شود که سایر دانش آموزان از آنها بهتر هستند و او توانایی رقابت با آنها را ندارد، در آینده مشکلات بزرگی برای فرد به بار خواهد آورد.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقالات را به شما پیشنهاد می کنیم:

ترفندهای خیاطی جالب و پرکاربرد مناسب همه افراد

هوش کلامی به چه معناست و چه تاثیری در روابط ما دارد؟


پس اگر احساس می کنید که نوعی باور و تفکر قدیمی از سالیان دور بر شما تحمیل شده است که نمی توانید در مسیر پرورش خلاقیت و استعدادهای خود قدم بردارید، لازم است که از همین لحظه این افکار را دور بریزید.

بهترین و اولین گام برای این اقدام مطالعه زندگی نامه و سرگذشت انسان های بزرگی است که به دلیل ناآگاهی مسئولان مدرسه، با زدن برچسبی تحت عنوان بی استعدادی و کودن بودن از مدرسه اخراج شده اند، اما اختراعات همین افراد در آینده سبب تحت تاثیر قرار گرفتن تمامی معلمان قدیمی آنها شده است.

دانلود الگوی پیراهن

 

الگوی دوخت پیراهن پرنسس

در قالب فایل PDF و با کیفیت اصلی

 

 

بعد از خرید و پرینت فایل الگوی دوخت پیراهن صفحات آن را طبق شماره در کنار هم قرار داده و به هم بچسبانید. سپس با استفاده از این الگو، مطابق با سایز مورد نظرتان پارچه زیبای پیراهنی خود را برش بزنید و شروع به دوختن پیراهن کنید.

 
تحریریه آگاهتر
ما اینجاییم تا همراه با شما خوانندگان عزیز مطالعه کنیم و بیشتر بیاموزیم. هدف تیم تحریریه آگاهتر این است که مطالب با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که معتقدیم هرچه آگاهتر، توانمندتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *