مطالب و آموزش‌ها

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حساب کاربری

ابتلا به کرونا در دوران بارداری

کرونا در دوران بارداری

در این نوشته آگاهتر به بررسی موضوع ابتلا به کرونا در دوران بارداری می‌پردازیم و به مهمترین پرسش‌های کاربران در این زمینه پاسخ می‌دهیم. ترجمه و گردآوری این مطلب توسط خانم دکتر اعظم شاه سنایی، داروساز و کارشناس امور دارویی دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده های سلامت معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شده است.

آیا خانم‌های باردار در ابتلا به کووید-۱۹ مستعدترند و یا از نظر عوارض این بیماری در معرض خطر بیشتری هستند؟

بارداری عموما خطر ابتلا به کووید-۱۹ را افزایش نمی‌دهد، اما به نظر می‌رسد در مقایسه با زنان غیر باردار در همان سن، دوره ابتلا به کرونا در دوران بارداری وخیم‌تر است. اگرچه بیش از ۹۰% مبتلایان بدون تغییر در وضعیت سلامت از این بیماری بهبود می بابند.

آیا کووید-۱۹ خطر عوارض بارداری را افزایش می‌دهد؟

بله، به نظر می‌رسد در خانم های باردار مبتلا خصوصا افرادی که به پنومونی دچار شده‌اند زایمان زودرس (زایمان قبل هفته ۳۷ بارداری) و احتمالا زایمان سزارین افزایش می‌یابد که عمدتا مربوط به بیماری شدید مادر است.

آیا ویروس مولد کووید-۱۹ از جفت عبور می کند؟

شواهد متقنی در خصوص عبور این ویروس از جفت و ابتلای جنین وجود ندارد. به هرحال موارد اندکی از آلوده شدن بافت و غشا جفت به ویروس و نیز عفونت رحم گزارش شده است.

چه مراقبت­‌هایی پیش از زایمان خطر مواجه با کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد؟

مراکز علمی تغییر در ویزیت‌های سنتی جهت کاهش تماس‌های فرد به فرد و در نتیجه کاهش ابتلا به کرونا در دوران بارداری را پیشنهاد می‌کنند. در این روش‌ها باید بارداری‌های پرخطر (مانند چند قلویی، فشار خون بالا و دیابت) مورد توجه ویژه قرار گیرند. استفاده از روش‌های مراقبت از سلامت از راه دور (telehealth) در مناطق با انتشار فعال عفونت، کاهش تعداد ملاقات‌های حضوری، زمان بندی ویزیت‌ها، محدود کردن تعداد افراد در زمان ویزیت و تست، زمان بندی در خصوص معاینات مانند اولترا سوند و … پیشنهاد می گردد.

آیا در زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ نبایستی از کورتون استفاده کرد؟

خیر، خانم‌­های باردار مبتلا به کووید-۱۹ که طبق معیارها واجد شرایط دریافت کورتون می باشند می­‌توانند دوز کامل این داروها را دریافت کنند. همچنین دریافت کورتون در دوزهای معمول پیش از زایمان به منظور بلوغ ریوی نوزادان هیچگونه منعی ندارد.

آیا واکسن‌های کووید-۱۹ برای خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که قصد بارداری دارند ایمن هستند؟

از آنجایی که در مطالعات صورت گرفته بر روی واکسن این بیماری، خانم‌های باردار بررسی نشده اند، در خصوص ایمنی و اثربخشی واکسن‌ها  بر این گروه جمعیتی اطلاعات اندکی در دسترس است. بنابراین در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید.

واکسیناسیون بر باروری تاثیری ندارد و نیازی به تعویق برنامه بارداری پس از انجام واکسیناسیون نیست.

آیا ابتلا به کرونا در دوران بارداری می‌تواند دلیلی بر انجام زایمان به روش سزارین باشد؟

خیر، ابتلا به کووید-۱۹ دلیلی بر تغییر روش زایمان نیست. حتی اگر در گزارش‌‌ها و اطلاعات آینده، انتقال عمودی (از مادر به نوزاد) تایید شود بازهم زایمان سزارین به دلیل افزایش خطر برای مادر و نوزاد اندیکاسیون ندارد.

آیا القاء زایمان یا انجام سزارین در زنان بدون علامت در دوران پاندمی باید به تاخیر افتد؟

خیر، در مادران بدون علامت دارای شرایط پزشکی جهت انجام سزارین یا القاء زایمان، نبایستی این امر به خاطر پاندمی به تاخیر افتد.

چگونه باید درد زایمان را در مبتلایان به کووید-۱۹ کنترل کرد؟

به علت ضد دردی خوب و کاهش استرس قلبی و عروقی و اضطراب ناشی از درد، بیحسی نخاعی (neuroaxial) ارجح‌ترین روش درکنترل درد زایمان می‌باشد. تنها توصیه محافل علمی، کنار گذاشتن استفاده از نیتریک اکساید در فرآیند زایمان بیماران مبتلا یا مشکوک به کووید-۱۹ به علت عدم اطمینان از پاکسازی و فیلترینگ و نیز احتمال بالقوه ایجاد آئروسل در سیستم‌های نیتریک اکسید است. اما همچنان برای سایر زنان باردار با تست منفی کووید، یک انتخاب مناسب است.

آیا در زمان زایمان، یک فرد بی علامت می‌تواند به عنوان همراه در کنار خانم باردار حضور داشته باشد؟

نحوه عمل به سیاست‌های مرکز درمانی بر‌می‌گردد ولی حداقل اقدام این است که فرد همراه بایستی توسط آن مرکز غربالگری شود و افرادی که هرگونه علائم مرتبط با کووید یا مواجه با افراد مبتلا به کووید در ۱۴ روز اخیر داشته اند و یا خود در طی ۱۴ روز اخیر تست مثبت دارند اجازه همراهی نداشته باشند.

نوزاد تازه متولد شده چگونه از نظر ابتلا به کووید-۱۹ برررسی می‌گردد؟

نوزاد تازه متولد شده از مادر مبتلا به کرونا در دوران بارداری ، یک مورد مشکوک به شمار می‌رود و بایستی جدا از سایر نوزادان نگهداری شود تا تست‌های لازم درجهت تشخیص کووید بر روی او انجام گیرد.

آیا مادر مبتلا به کووید باید از نوزادش جدا باشد؟

معمولا خیر، به دلیل اینکه خطرانتقال کووید از مادر به نوزاد کم است. اطلاعات موجود تفاوت معنی داری در مورد خطر ابتلا به کووید-۱۹ را بین نوزادانی که از مادران مبتلا جدا شده اند و آن‌هایی که در همان اتاق نگهداری شده‌اند، نشان نمی‌دهد. به هرحال مادر بایستی از ماسک استفاده کند و بهداشت دست را موقع تماس با نوزاد رعایت کند. در بقیه اوقات، پزشکان فاصله حدود دو متر بین مادر و نوزاد و در صورت امکان، نگهداری نوزاد در انکوباتور را توصیه می‌کنند.

پیشنهاد آگاهتر:  خواص روغن کنجد برای لاغری و تناسب اندام

تا چه مدت پس از ابتلا بایستی احتیاطات مادر – نوزاد در منزل ادامه پیدا کند؟

مادران بی علامتی که قبلا مبتلا یا مشکوک بوده‌اند، در صورتی که معیارهای لازم جهت ترک قرنطینه و احتیاطات را داشته باشند، خطری از نظر انتقال ویروس به نوزادشان ندارند. این معیارها به شرح زیر است:

  • گذشت حداقل ۱۰ روز از زمان شروع اولین علامت (تا ۲۰ روز در صورتی که بیماری شدید بوده یا فرد به شدت از لحاظ ایمنی ضعیف است)
  • گذشت حداقل ۲۴ ساعت از قطع تب بدون مصرف هرگونه داروی تب بر
  • بهبود سایر نشانه‌ها

برای مادران بی علامتی که بیماری تنها از طریق غربالگری زمان زایمان تشخیص داده شده، بایستی حداقل ۱۰ روز از زمان مثبت شدن تست گذشته باشد.

آیا شیردهی موجب انتقال ویروس کووید-۱۹ می‌شود؟

عموما شیردهی به خاطر منافع زیادی که برای مادر و نوزاد دارد توصیه می‌شود. به دلیل تعداد اندک مطالعه بر روی موضوع کرونا در دوران بارداری و شیردهی، اطلاعی در خصوص احتمال انتقال ویروس از طریق شیردهی وجود ندارد.

مادران مبتلا یا مشکوک به کووید-۱۹ چه اقدامات احتیاطی را باید در زمان شیردهی انجام دهند؟

امکان ایجاد ذرات تنفسی (دراپلت) در زمان شیردهی وجود دارد. مادر در این زمان بایستی از ماسک استفاده کند و بهداشت دست و پستان را رعایت نماید. روش دیگر دوشیدن شیر و خوراندن آن به نوزاد توسط فرد دیگر است اما در این روش نیز داشتن ماسک و رعایت بهداشت دست وپستان در زمان شیردوشی لازم است.

آیا مادران باردار یا تازه زایمان کرده مبتلا یا مشکوک به کووید-۱۹ می‌توانند از مسکن‌های غیر استروئیدی و استامینوفن استفاده کنند؟

بله، این داروها جهت درمان تب و درد در صورت ابتلا به کرونا در دوران بارداری و پس از زایمان قابل استفاده هستند. قبل از زایمان بایستی حداقل دوز موثر این داروها زیر نظر پزشک مصرف شود. در بیمارانی که به علت ابتلا به کووید-۱۹ تست‌های کبدی مختل دارند، استامینوفن به خاطر احتمال ایجاد سمیت کبدی باید با احتیاط و در دوزهای کمتر مصرف شود.

آیا واکسن کووید-۱۹ جهت مادران شیرده ایمن است؟

شاید. به دلیل عدم مطالعه بر روی این افراد در مطالعات مربوط به ارزیابی واکسن، اطلاعات اندکی از ایمنی و اثربخشی واکسن در این گروه از جمعیت وجود دارد. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.


پرسش‌های متداول درباره ابتلا به کرونا در دوران بارداری

آیا کووید-۱۹ خطر عوارض بارداری را افزایش می‌دهد؟

بله، به نظر می‌رسد در خانم های باردار مبتلا خصوصا افرادی که به پنومونی دچار شده‌اند زایمان زودرس (زایمان قبل هفته ۳۷ بارداری) و احتمالا زایمان سزارین افزایش می‌یابد که عمدتا مربوط به بیماری شدید مادر است.

آیا در زنان مبتلا به کرونا در دوران بارداری نبایستی از کورتون استفاده کرد؟

خیر، خانم­های باردار مبتلا به کووید-۱۹ که طبق معیارها واجد شرایط دریافت کورتون می باشند می­‌توانند دوز کامل این داروها را دریافت کنند. همچنین دریافت کورتون در دوزهای معمول پیش از زایمان به منظور بلوغ ریوی نوزادان هیچگونه منعی ندارد.

آیا شیردهی موجب انتقال ویروس کووید-۱۹ می‌شود؟

عموما شیردهی به خاطر منافع زیادی که برای مادر و نوزاد دارد توصیه می‌شود. به دلیل تعداد اندک مطالعه بر روی این موضوع، اطلاعی در خصوص احتمال انتقال ویروس از طریق شیردهی وجود ندارد.

آیا واکسن‌های کووید-۱۹ برای خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که قصد بارداری دارند ایمن هستند؟

از آنجایی که در مطالعات صورت گرفته بر روی واکسن این بیماری، خانم‌های باردار بررسی نشده اند، در خصوص ایمنی و اثربخشی واکسن‌ها بر این گروه جمعیتی اطلاعات اندکی در دسترس است. بنابراین در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید.
واکسیناسیون بر باروری تاثیری ندارد و نیازی به تعویق برنامه بارداری پس از انجام واکسیناسیون نیست.

آیا واکسن کووید-۱۹ جهت مادران شیرده ایمن است؟

شاید. به دلیل عدم مطالعه بر روی این افراد در مطالعات مربوط به ارزیابی واکسن، اطلاعات اندکی از ایمنی و اثربخشی واکسن در این گروه از جمعیت وجود دارد. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.

دانلود الگوی پیراهن

 

الگوی دوخت پیراهن ربکا

در قالب فایل PDF و با کیفیت اصلی

 

 

بعد از خرید و پرینت فایل الگوی دوخت پیراهن صفحات آن را طبق شماره در کنار هم قرار داده و به هم بچسبانید. سپس با استفاده از این الگو، مطابق با سایز مورد نظرتان پارچه زیبای پیراهنی خود را برش بزنید و شروع به دوختن پیراهن کنید.

 
تحریریه آگاهتر
ما اینجاییم تا همراه با شما خوانندگان عزیز مطالعه کنیم و بیشتر بیاموزیم. هدف تیم تحریریه آگاهتر این است که مطالب با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که معتقدیم هرچه آگاهتر، توانمندتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *