مطالب و آموزش‌ها

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حساب کاربری

چقدر با نشانه ها و دلایل ریزش مو آشنا هستید؟

نشانه ها و دلایل ریزش مو

نشانه ها و دلایل ریزش مو

آگاهتر در این نوشته در مورد نشانه ها و دلایل ریزش مو صحبت می کند. مشکلی که بسیاری از آقایان و خانم ها با آن مواجه هستند و معمولا در میانسالی آن را تجربه می کنند.

ریزش مو (آلوپسی) می تواند در پوست سر یا کل بدن شما اتفاق بیفتد. همچنین این مشکل ممکن است موقت یا دائمی باشد. ریزش مو می تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، درمان های پزشکی یا روندی طبیعی از پیری باشد. هرکسی ممکن است موی سر خود را از دست بدهد، اما این اتفاق در آقایان بیشتر شایع است.

طاسی معمولاً به ریزش بیش از حد موی سر گفته می شود. ریزش موی ارثی با افزایش سن هم شایع ترین علت طاسی است. برخی از افراد ترجیح می دهند ریزش موهایشان را متوقف کرده و همچنین آن را پنهان کنند. سایرین ممکن است آن را با مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند. علاوه بر این افراد تلاش می کنند تا برای جلوگیری از ریزش بیشتر موها و یا بازگرداندن آنها، یکی از روش های درمانی را انتخاب کنند.

نشانه های ریزش مو

ریزش مو، بسته به عواملی که باعث ایجاد آن می شود، به شکل های مختلفی بروز می کند. این مشکل ممکن است ناگهانی یا به تدریج بروز کند و فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد.

علائم و نشانه های ریزش مو می تواند شامل موارد زیر باشد:

نازک شدن تدریجی موی بالای سر

این امر رایج ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن اتفاق می افتد و موهای سر افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. در مردان، موها اغلب از روی خط پیشانی شروع به عقب نشینی می کنند. به طور معمول در زنان بخش وسیعتری از موها تحت تاثیر نازک شدن تدریجی قرار می گیرد. الگوی ریزش مو در زنان مسن تر به صورت عقب رفتن خط مو است که متخصصان به آن آلوپسی فیبروزه ناحیه پیشانی هم می گویند.

نقاط طاسی دایره ای یا تکه ای

از دیگر نشانه ها و دلایل ریزش مو ایجاد قسمت های طاسی بر روی سر است. برخی از افراد موهای خود را در نقاطی به شکل طاسی دایره ای یا تکه ای در پوست سر، ریش یا ابروها از دست می دهند. در این مورد ممکن است قبل از ریزش مو، پوست شما دچار خارش یا درد شود.

شل شدن ناگهانی مو

شوک جسمی یا عاطفی می تواند باعث شل شدن مو شود. هنگام شانه زدن یا شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم، ممکن است تعدادی تار مو بین انگشتان شما باقی بماند. این نوع ریزش مو معمولاً باعث کم پشتی مو می شود اما موقتی است.

ریزش موهای کل بدن

برخی شرایط خاص و همچنین در درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی برای سرطان، ممکن است منجر به ریزش مو در تمام بدن افراد شود. در این شرایط موها معمولاً دوباره رشد می کنند. بنابراین نمی توان این مورد را جزو نشانه ها و دلایل ریزش مو در نظر گرفت که نیاز به رسیدگی، پیشگیری و درمان دارند.

لکه های پوسته پوسته شدن روی پوست سر

لکه های قرمز و پوسته پوسته شدن که روی پوست سر گسترش پیدا می کند می تواند نشانه وجود کرم حلقوی پوست باشد که نوعی از قارچ های پوستی است. البته این مشکل تنها محدود به پوست سر نیست و ممکن است در همه قسمت های پوست اتفاق بیفتد. اما در مورد پوست سر باعث ریزش مو می شود. در صورتی که چنین مشکلی را مشاهده کردید، بهتر است برای درمان عفونت قارچی از متخصص پوست کمک بگیرید و در اولین قدم صرفا بر روی مشکل ریزش مو تمرکز نکنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما هم نشانه ها و دلایل ریزش مو را در خود یا فرزندتان مشاهده کردید و از این بابت ناراحت هستید و قصد دارید برای درمان این مشکل اقدام کنید، لازم است به پزشک مراجعه کنید. زنانی که دچار عقب رفتن خط مو می شوند، برای جلوگیری از طاسی دائمی، لازم است که برای درمان سریع این مشکل با پزشک خود در مورد درمان صحبت کنند.

همچنین اگر هنگام شانه زدن یا شستن موهای خود یا فرزندتان متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه تکه یا بیش از حد معمول شده اید، با پزشک خود صحبت کنید. ریزش ناگهانی مو می تواند در اثر یک بیماری پزشکی زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

پیشنهاد آگاهتر:  داشتن پوست زیبا تنها با رعایت 3 اصل مهم

علل ریزش مو

افراد معمولاً روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو را از دست می دهند. این تعداد معمولاً قابل توجه نیست. زیرا موهای جدید همزمان رشد می کنند. نشانه ها و دلایل ریزش مو زمانی قابل توجه هستند که موهای جدید جای موهای ریخته شده را نگیرند.

ریزش مو معمولاً به یک یا چند عامل زیر مربوط می شود:

سابقه خانوادگی (وراثت)

شایع ترین علت ریزش مو، ریزش به طور ارثی است که با افزایش سن اتفاق می افتد. به این وضعیت آلوپسی آندروژنیک، طاسی با مدل مردانه و یا طاسی با الگوی زنانه گفته می شود. این حالت معمولاً به تدریج و در الگوهای قابل پیش بینی اتفاق می افتد. یعنی یک خط مو و لکه های طاس در مردان و موهای کم پشت در امتداد تاج پوست سر در زنان.

تغییرات هورمونی و درمان پزشکی

شرایط مختلف می تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقتی شود. از جمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئیدی. موارد و درمان های پزشکی شامل طاسی منطقه‌ای یا alopecia areata است که مربوط به سیستم ایمنی بدن می باشد. مشکل طاسی منطقه ای به دلیل ریزش موها در ناحیه ای کوچک، عفونت های پوست سر مانند کرم حلقه ای و یا حتی اختلال کندن مو یا Trichotillomania بروز می کند.

داروها و مکمل ها

همانطور که گفتیم ممکن است ریزش مو عارضه جانبی داروهای خاص مانند داروهای مورد استفاده در سرطان، آرتروز، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون باشد. بنابراین در این مورد هم لازم است که درباره نشانه ها و دلایل ریزش مو با پزشک متخصص مشورت کنید.

پرتودرمانی در ناحیه سر

در این شرایط ممکن است بعد از اتمام پرتو درمانی، مو مانند گذشته رشد نکند.

بروز یک اتفاق بسیار استرس زا

بسیاری از افراد چند ماه پس از شوک جسمی یا عاطفی، کم پشتی مو را تجربه می کنند. این نوع ریزش مو موقتی است.

استفاده از مدل ها و آرایش های مختلف مو

استفاده از مدل موهای متنوع و آسیب رسان به مو، ممکن است دچار نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی بشوید. استفاده از برخی شوینده ها و ماسک های موی بی کیفیت نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. در صورت بروز زخم و آسیب در پوست سر، این نوع ریزش مو می تواند دائمی باشد.

عوامل ریزش مو

برخی از عوامل می توانند نشانه ها و دلایل ریزش مو را تقویت کنند، از جمله:

 • سابقه خانوادگی طاسی از طرف مادر یا پدر
 • افزایش سن
 • کاهش وزن قابل توجه
 • برخی درمان های خاص پزشکی، مانند دیابت و لوپوس
 • استرس
 • تغذیه ضعیف

جلوگیری از ریزش مو

متداول ترین نوع ریزش مو ناشی از ژنتیک است (طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه). بهتر است این حقیقت را بپذیریم که این نوع ریزش مو قابل پیشگیری نیست.

این نکات ممکن است به شما کمک کند تا بتوانید از ریزش مو جلوگیری کنید:

 • با موهایتان ملایم باشید. هنگام شستشو و برس زدن موها، مخصوصاً وقتی موهایتان خیس است، از کشیدن موها خودداری کنید. استفاده از یک شانه دندانه پهن می تواند از کشیده شدن مو جلوگیری کند.
 • در مورد داروها، رژیم ها و مکمل هایی که ممکن است باعث ریزش مو شوند از پزشک خود سوال کنید.
 • از موهای خود در برابر نور خورشید و سایر منابع نور ماوراء بنفش محافظت کنید.
 • سیگار نکشید. برخی مطالعات ارتباطی را بین سیگار کشیدن و بروز طاسی در مردان را نشان می دهند.
 • اگر تحت شیمی درمانی هستید، با پزشک خود مشورت کنید. اقداماتی وجود دارد که می توانند خطر ریزش مو در طی شیمی درمانی را کاهش دهند.
دانلود الگوی پیراهن

 

الگوی دوخت پیراهن یلدا

در قالب فایل PDF و با کیفیت اصلی

 

 

بعد از خرید و پرینت فایل الگوی دوخت پیراهن صفحات آن را طبق شماره در کنار هم قرار داده و به هم بچسبانید. سپس با استفاده از این الگو، مطابق با سایز مورد نظرتان پارچه زیبای پیراهنی خود را برش بزنید و شروع به دوختن پیراهن کنید.

 
تحریریه آگاهتر
ما اینجاییم تا همراه با شما خوانندگان عزیز مطالعه کنیم و بیشتر بیاموزیم. هدف تیم تحریریه آگاهتر این است که مطالب با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که معتقدیم هرچه آگاهتر، توانمندتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *