مطالب و آموزش‌ها

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حساب کاربری

اعتماد به نفس و چالش های انسان ها در رابطه با خودباوری

اعتماد به نفس

تعریف اعتماد به نفس

اکثر ما در بسیاری مواقع از ترکیب واژه اعتماد به نفس استفاده می کنیم و از مشکلات پیرامون آن می گوییم. اما به راستی معنی و تعریف اصلی خودباوری چیست؟

اعتماد به نفس به معنای این است که شما در هر جایگاه و موقعیتی که هستید، به توانمندی ها و قابلیت های خودتان ایمان قلبی داشته باشید و قدرت و توان خود را دست کم نگیرید.

به دنبال چنین باوری، ارزش هایی در ذهن انسان ها نسبت به خودشان تداعی می گردد که تاثیر عمیقی در موفقیت و رشد شخصیت آنها دارد. برای مثال احساس توانگری و احساس باارزش بودن و داشتن قابلیت های درونی برای حل مسائل و مشکلات برخی از این موارد هستند.

انسانی که اعتماد به نفس دارد، به سادگی می تواند سایر مهارت های زندگی را در ضمیر خود پرورش دهد. در نتیجه به راحتی می تواند به قله های تعالی و موفقیت برسد.

اعتماد به نفس

چگونه اعتماد به نفس پیدا کنیم ؟

افزایش اعتماد به خود و خودباوری در وجود انسان ها، مانند سایر مهارت های زندگی تکنیک ها و راهکارهای مخصوص به خود را دارد که به تمرین و بهره گیری از آنها می توان این مهارت را در خود تقویت کرد.

اما همواره این پرسش اساسی در ذهن بسیاری وجود دارد که چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم ؟

در اولین قدم لازم است که خوشبین باشید. به فردای خود امیدوار باشید و بدانید که روزهای بد و روزهای خوب هیچ کدام ماندنی نیستند و همه ما در حال تحولیم.


جذب دیگران در اولین برخورد تنها با رعایت ۳ نکته کلی


اتکا به توانایی های خود را فراموش نکنید. اگر تا به امروز موردی در زندگی شما وجود داشته که همواره یک کار خاص را به کمک فردی دیگر انجام می دادید، برای یک بار هم که شده به توانایی های خود اعتماد کنید و سعی کنید این قدم را به تنهایی بردارید.

ترس را دور بریزید. گرچه ترس، احساسی ضروری برای محافظت انسان از خطرات است؛ اما در موارد بسیاری لازم است که ترس و واهمه خود را فراموش کنید.

مثلا اگر ترس از تصادف کردن سبب می شود که رانندگی نکنید، همین لحظه با جدیت تمام تصمیم بزرگی اتخاذ کنید و با کنار گذاشتن تمام ترس های وجودتان، با دقت و تمرکز در کلاس های رانندگی شرکت کنید و از اتومبیل خود استفاده کنید.

پیشنهاد آگاهتر:  هوش هیجانی خود را تقویت کنید و زندگی بهتری داشته باشید
اعتماد به نفس

خواهید دید که چنین کارهایی چه تاثیر شگفت آوری در افزایش اعتماد به نفس شما خواهد داشت و چگونه زندگیتان را متحول خواهند کرد.


حرف مردم برایتان مهم است؟ پس این مقاله را از دست ندهید


اعتماد و خودباوری کاذب

قطعا تا به حال عبارت اعتماد به نفس کاذب به گوشتان خطور کرده است. اعتماد به نفس کاذب شرایطی را به وجود می آورد که بیش از این که به نفع شما باشد، به ضررتان خواهد بود.

این که تصور کنید کار دنیا بدون حضور و وجود شما لنگ خواهد ماند نوعی خودباوری کاذب است.

واقع بین باشید و به شرایط زندگی و توانایی های دیگران هم توجه داشته باشید. در نظر بگیرید که هنگامی که می گوییم به خودتان اعتماد داشته باشید، منظورمان این نیست که تنها خودتان را ببینید و هر آنچه در جهان است و هر نیرویی که بر آن وارد می آید را از آن خود بدانید.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

توجه داشته باشید که در خصوص کودکان و نوجوانان، به سختی می توان آنها را متقاعد به دور ریختن ترس و تقویت مهارت های زندگی نمود.

اعتماد به نفس در کودکان

کمک گرفتن از متخصصان علوم تربیتی و روانشناسان خبره بهترین کاری است که برای افزایش اعتماد به نفس فرزندان خود می توانید انجام دهید.

این متخصصان تکنیک های رفتار مناسب با کودکان را می دانند، تجربه های فراوانی در این زمینه دارند، از رویاها و تصورات ذهنی فرزند شما به خوبی آگاهند و با توجه به ویژگی های شخصیتی کودکان و نوجوانان و شرایط زندگی آنها می توانند بهترین راه را برای افزایش خودباوری در آنها پیشنهاد دهند.

فراموش نکنید که خودباوری در کودکان ذاتی نیست. باید برای تقویت مهارت های زندگی در فرزندان، انرژی و وقت گرانبهای خود را صرف کنید و همواره امیدوار باشید.

 

دانلود کتاب مدرس مرجع

کتاب مدرس مرجع

چگونه بهترین مدرس حوزه خود باشیم و زندگی دیگران را متحول کنیم؟

 

 

نویسنده: ژان بقوسیان
فرمت کتاب: رقعی در ۱۸۴ صفحه
فرمت صوت: MP3 دانلودی
انتشارات: کلید آموزش
نوبت چاپ: هفتم
شابک: ۹-۱۴۷-۲۷۴-۶۰۰-۹۷۸
قیمت: ۲۹ تا ۵۹ هزار تومان

 
تحریریه آگاهتر
ما اینجاییم تا همراه با شما خوانندگان عزیز مطالعه کنیم و بیشتر بیاموزیم. هدف تیم تحریریه آگاهتر این است که مطالب با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که معتقدیم هرچه آگاهتر، توانمندتر.

‫2 نظر

  • خیلی ممنون از این مقاله ارزشمندتون. بدون تردید افزایش اعتماد به نفس در موفقیت افراد نقش داره. وقتی در یک جلسه مهم شرکت میکنی متوجه میشی که حرف آخر رو کسی میزنه که اعتماد به نفس بالایی داره. بخشی از اعتماد به نفس به مهارت، تجربه و دانش ما ارتباط داره اما بخش مهمی از اون به روحیاتمون مربوط میشه.
    اهمیت اعتماد به نفس بالا رو کسانی درک میکنن که تونستن با تقویتش نتایج بسیار خوبی رو دریافت کنن. نه کسانی که بدون اعتماد به نفس هر روز دارن فرصتهای ارزشندشون رو از دست میدن.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *