مطالب و آموزش‌ها

سبد خرید شما خالی است.

حساب کاربری

هوش کلامی به چه معناست و چه تاثیری در روابط ما دارد؟

هوش کلامی

تعریف هوش کلامی

هوش کلامی یکی از پرکاربردترین و مهم ترین هوش های چندگانه بشر است که به ما کمک می کند با انتخاب بهترین و مناسب ترین کلمات، بیشترین تاثیر را در ذهن مخاطب و روابط خود داشته باشیم.

بدون تردید متقاعد کردن دیگران درباره یک موضوع خاص و سخنوری و تحت تاثیر قرار دادن آنها، مهارتی است که انسان های کمی در گوشه و کنار دنیا موفق شده اند این مهارت ها در وجود خود تقویت کنند.

تمامی تکنیک هایی که از راه گفتار و تحت تاثیر کلام یک شخص، در نهایت منجر به تغییر عقیده و تغییر نظر افراد می شوند را با عنوان هوش کلامی می شناسیم و در این نوشتار سعی می کنیم که اصول و قواعدی را که ما را به این هدف نزدیک تر می کند، برای شما بازگو کنیم.

فواید تقویت هوش کلامی

اگر احساس می کنید که در ایجاد روابط دوستانه و صمیمی خود عملکرد نامطلوبی دارید، به احتمال بسیار قوی مشکل اصلی شما بی توجهی به تقویت هوش کلامیتان بوده است.

تسلط بر کلمات و هنر انتخاب آنها به معنای تسلط بر ذهن مخاطب است.

آیا تا به حال تجربه عدم موفقیت در یک مصاحبه شغلی به دلیل بی توجهی به گزینش جملات مناسب را داشته اید؟ و یا حتی برخی روابط دوستانه خود را در اثر تحت تاثیر قرار ندادن افرادی که دوستشان داشته اید از دست داده اید؟

اگر پاسختان مثبت است پس شما نیاز دارید این بخش مهم از شخصیت خود را بیش از پیش تحت توجه قرار دهید و برای اصلاح و تقویت خود گام بردارید.

راه های تقویت هوش کلامی در اغلب موارد بسیار ساده و ابتدایی می باشند که همه ما می توانیم به سهولت از آنها استفاده کنیم.

تمام اعضای بدن شما حرف می زنند

بخش بزرگی از احساسات درونیتان که آنها را به مخاطب خود منتقل می کنید از طریق زبان بدن انجام می شود.

هوش کلامی

تمامی حرکات تک تک اعضای بدنتان، به خصوص حرکات دست ها و صورت در این انتقال پیام ایفای نقش می کنند و آگاهی از زبان بدن هم بخشی از مهارت هوش کلامی محسوب می شود.

پیشنهاد می کنیم که از یک منبع معتبر در شناخت و کنترل زبان بدن استفاده کنید و حرکت هایی که منتقل کننده برخی احساسات منفی هستند را ترک کنید.

اگر حرکات دست ها و صورت و یا نحوه ایستادن و نشستن شما منتقل کننده اضطراب و استرس باشد، مخاطب شما هرگز کلامتان را باور نخواهد کرد.

همچنین انتقال حس نگرانی، خجالت زدگی، غرور، ترس، عصبانیت و یا عجله داشتن هم از سمت طرف مقابل به معنای تلاش برای پایان دادن به گفت و گو برداشت خواهد شد.

پیشنهاد آگاهتر:  جذب دیگران در اولین برخورد تنها با رعایت 3 نکته کلی

در نتیجه باید یاد بگیرید که احساس منتقل شونده از طریق تک تک حرکات بدنتان را بشناسید و آنها را تحت کنترل خود قرار دهید.

اگر هدف شما ایجاد یک رابطه موفق است، تک تک اعضای وجودتان باید به مخاطب نشان دهند که شما به برقراری و حفظ این رابطه علاقه مند هستید.

هوش کلامی به هیچ عنوان ذاتی نیست

اگر در بین دوستان خود کسی را می بینید که توانایی فوق العاده ای در ایجاد صمیمیت در محیط و برقراری روابط جدید دارد، آن را به حساب مهارت خدادادی و ذاتی آن شخص نگذارید.

تمامی این افراد از زمان کودکی و نوجوانی، به جای خجالت زدگی و فکر کردن به قضاوت دیگران، در ارتباط با همه افراد سعی در برقراری دوستی و صمیمیت داشته اند و همین امر سبب بروز اعتماد به نفسی فوق العاده در آنها شده است.

تصور نکنید که مهارت هوش کلامی مانند هوش ریاضی امری غیراکتسابی است که به صورت خدادادی در نهاد برخی افراد وجود دارد.

هر زمانی که اراده کنید می توانید هوش کلامی را در وجودتان تقویت کنید و روابط اجتماعی خود را بهبود ببخشید.

تنها لازم است که خودتان را باور کنید و مطمئن باشید که تجربه های اشتباه گذشته شما به مثابه پله ای هستند که قرار است وجودتان را به سمت گوهری پرارزش سوق دهند.

 

دانلود کتاب مدرس مرجع

کتاب مدرس مرجع

چگونه بهترین مدرس حوزه خود باشیم و زندگی دیگران را متحول کنیم؟

 

 

نویسنده: ژان بقوسیان
فرمت کتاب: رقعی در ۱۸۴ صفحه
فرمت صوت: MP3 دانلودی
انتشارات: کلید آموزش
نوبت چاپ: هفتم
شابک: ۹-۱۴۷-۲۷۴-۶۰۰-۹۷۸
قیمت: ۲۹ تا ۵۹ هزار تومان

 
تحریریه آگاهتر
ما اینجاییم تا همراه با شما خوانندگان عزیز مطالعه کنیم و بیشتر بیاموزیم. هدف تیم تحریریه آگاهتر این است که مطالب با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که معتقدیم هرچه آگاهتر، توانمندتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

برای شروع گفتگو بر روی تصویر کلیک کنید.

× سوالی دارید؟