مطالب و آموزش‌ها

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حساب کاربری

۵ ویژگی که نشانگر یک رابطه عاطفی سالم هستند

رابطه عاطفی سالم

رابطه عاطفی سالم

توانایی برقراری روابط عاطفی و حفظ و نگهداری آن، یکی از بزرگ ترین مهارت های اجتماعی انسان هاست؛ اما باید توجه شود که این مهارت منجر به برقراری رابطه عاطفی سالم گردد.

زمانی که انسان ها به روابط عاطفی ناسالم و نادرست خود ادامه می دهند، هر چه بیشتر و بیشتر از وضعیت موجود ضربه می خورند و دیر یا زود مجبور به ترک آن رابطه می شوند.

صرف نظر از ویژگی های فردی و موقعیت اجتماعی، نیاز به برقراری رابطه عاطفی سالم یکی از اساسی ترین و بنیادی ترین نیازهای بشر به حساب می رود که در صورت عدم پاسخدهی مناسب به این نیاز، مشکلات فردی و اجتماعی بسیاری به وجود می آیند.

در این مقاله سعی داریم به شما نشان دهیم که روابط عاطفی انسان ها در چه حالت هایی سالم به حساب می آیند. با آگاهی از این ویژگی ها تلاش کنید که هر چه بیشتر در مسیر بهبود روابط خود گام بردارید.

۱_ احترام و حفظ حرمت طرفین در رابطه عاطفی سالم

احترام موهبتی است که در ابتدای شروع روابط وجود دارد و متاسفانه رفته رفته به سردی و کم رنگ شدن می گراید.

رابطه عاطفی سالم

مثال از بین رفتن احترام و ضربه ای که به روابط عاطفی انسان ها می زند، مانند شکستن ظرف چینی و بند زدن این چینی است که به هیچ وجه به شکل روز اولش نخواهد شد.

حفظ احترام در روابط عاطفی از مهم ترین ویژگی های رابطه عاطفی سالم است. اگر در ابتدای راه قرار دارید، تلاش کنید که هیچ گاه طرف مقابل خود را در رابطه رنجیده خاطر نکنید.

معذرت خواهی گر چه از خصوصیات انسان های قوی به حساب می آید، اما نمی توانید تاثیر حرف های ناشایست خود در زمان بحث و جدال را با این روش از بین ببرید.

۲_ انرژی مثبت

طرفین در یک رابطه عاطفی سالم باید بتوانند از همدیگر انرژی مثبت بگیرند. باید عمق رابطه به حدی باشد که در تمام مشکلات و گرفتاری ها و در تمام چالش ها و استرس های زندگی، بودن در کنار هم، مانند قوی ترین داروی آرامش بخش عمل کند.

در چنین حالتی است که می توان ادعا کرد که یک رابطه در مسیر درستی قرار دارد و ادامه آن می تواند برای هر دو طرف مفید و منطقی باشد.

پیشنهاد آگاهتر:  هوش کلامی به چه معناست و چه تاثیری در روابط ما دارد؟

انرژی مثبت به معنای امید به زندگی و میل به پیشرفت و حل مشکلات است و این حقیقت در ابتدای شکل گیری روابط به سادگی احساس می شود.

۳_ اعتماد در رابطه عاطفی سالم

تا چه اندازه احساس می کنید که به طرف مقابل خود در رابطه اعتماد دارید؟

رابطه عاطفی سالم

صرف نظر از این که چه اتفاقاتی سبب بروز بی اعتمادی شما شده است، بازگردانی این اعتماد و بازسازی رابطه، کار بسیار مانبر و دشواری است.

اما اگر اعتماد شما در رابطه، یک اعتماد متقابل و دوطرفه و اعتماد کامل و قدرتمندی است، به احتمال بسیار قوی شما در یک رابطه عمیق و سالم دوجانبه قرار دارید.

۴_ توقعات و انتظارات نرمال و طبیعی

در یک رابطه عاطفی سالم توقعات طرفین از همدیگر کاملا طبیعی و منطقی است.

منطقی نیست که از یک انسان توقعاتی خارج از توانایی ها و قابلیت های وی داشته باشیم. همچنین در نظر بگیرید که همه ما انسان هایی با ویژگی های فردی متفاوتی هستیم و خصوصیات اخلاقی ما نیز با یکدیگر فرق دارد.

انتظارات غیرمنطقی و توقعات بی پایه و اساس در شرایط زمانی و مکانی نامناسب، از جمله عواملی هستند که سبب فروپاشی و از بین رفتن روابط می شوند.

۵_ تشکر و قدردانی در رابطه عاطفی سالم

اگر شریک زندگی شما لطفی در حقتان انجام می دهد، حتما از وی سپاس گزاری و قدردانی کنید.


بیشتر بخوانید:

برقراری رابطه دوستانه با در نظر گرفتن اصل شباهت

سلامت روان و ذهن، تنها مسیر رسیدن به آرامش

کاهش استرس و اضطراب با ۵ ترفند کاربردی ساده


اجازه ندهید که همسرتان فکر کند لطف وی را به مثابه وظیفه اش تلقی می کنید و ارزشی برای کارهای او قائل نیستید. این رفتار اثر بسیار مخربی در روابط عاطفی دارد که انگیزه و امید را در روابط از بین می برد.

تشکر و قدردانی، نه تنها نشانگر شخصیت شماست، بلکه تضمینی برای دوام رابطه و اثبات علاقه طرفین نیز به حساب می آید.

 

دانلود کتاب تقویم تولید محتوا

کتاب تقویم تولید محتوا

دفتر برنامه ریزی روزانه برای تولیدکنندگان محتوا

 

 

مخاطب: مدیران وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی
مولف: احمد اردیبهشت
فرمت کتاب: رقعی ۱۴۸ صفحه
انتشارات: کلید آموزش
شابک: ۱-۱۵۶-۲۷۴-۶۰۰-۹۷۸
قیمت: ۵۸ هزار تومان

 
تحریریه آگاهتر
ما اینجاییم تا همراه با شما خوانندگان عزیز مطالعه کنیم و بیشتر بیاموزیم. هدف تیم تحریریه آگاهتر این است که مطالب با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که معتقدیم هرچه آگاهتر، توانمندتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *